اسماعیل رضایی

گویشی بنام خطاشیک

Menu صفحه اصلی بیوگرافی تاریخچه نقاشیخط کتاب ها گالری آثار مقاله ها رویدادهای هنری ارتباط با ما

گویشی بنام نقاشیخط   /   اخبار   /   کتاب با عنوان مجموعه آثار نقاشیخط سوی بهشت اسماعیل رضایی منتشرشد.
کتاب-با-عنوان-مجموعه-آثار-نقاشیخط-سوی-بهشت-اسماعیل-رضایی-منتشرشد-

کتاب با عنوان مجموعه آثار نقاشیخط سوی بهشت اسماعیل رضایی منتشرشد.

نویسنده : اسماعیل رضایی
منبع : سایت رسمی اسماعیل رضایی
تاریخ خبر : 1396

متن خبر

کتاب مجموعه آثار نقاشیخط با عنوان سوی بهشت اسماعیل رضایی یکی از مجموعه آثاری است که در حوزه هنرهای تجسمی شاخه نقاشیخط به قلم اسماعیل رضایی توسط انتشارات مهر صادق در سال 1396 با رده بندی کنگره : 1396 64ر2ف NK3639/ منتشر شده و به علاقمندان ارائه گردید.

"نه تو می‌مانی، نه اندوه، و نه هیچ‌یک از مردم این آبادی، به حباب نگران لب یک رود قسم، و به کوتاهی آن لحظه شادی که گذشت. غصه هم خواهد رفت. آن‌چنانی که فقط خاطره‌ای خواهد ماند. لحظه‌ها عریان‌اند. به تن لحظه خود جامه اندوه مپوشان هرگز، تو به آیینه، نه! آیینه به تو خیره شده ست. تو اگر خنده کنی او به تو خواهد خندید، و اگر بغض کنی، آه از آیینه دنیا که چه ها خواهد کرد. گنجه دیروزت، پر شد از حسرت و اندوه و چه حیف! بسته‌های فردا همه‌ای کاش ای‌کاش! ظرف این لحظه ولیکن خالی ست. ساحت سینه پذیرای چه کس خواهد بود. غم که از راه رسید در این سینه بر او باز مکن. تا خدا یک رگ گردن باقی ست. تا خدا مانده به غم وعده این خانه مده."
زمان درگذراست و فرصت‌ها را مدام به سوزش آتش می‌سپاریم. در این اندک زمانی که به غنیمتان سپردند. فرصتی برای سوختن نیست. باران رحمت الهی بر همه مخلوقات این عالم رسیده است و خوان نعمت بی‌دریغش همه‌جا کشیده شده. ازقضا بر بام و در ما نیز همین هنر بارانی شده است. و او را هر دم شکرگزاریم. سید مرتضی آوینی چه زیبا این نقد را ترجمان می‌کند: "زبان هنر قرب و شهود است." چراکه درواقع: "هنرمند رازدار خزاین غیب است و زبان او، زبان تمثیل و تمثل است. پس باید رمز و راز ظهور حقایق متعالی و کیفیت حضور و ظهور امر قدسی را در جهان بشناسد. او باید با بصیرت قلبی، راز تمثل حقایق ملکوتی را بیابد و این یافتن، به معنای علم پیدا کردن نیست. به زبان روان‌شناسی امروز، این یافتن، لزوماً با خودآگاهی نیست؛ بلکه روح هنرمند باید منزل نزول ملائکه‌ای شود که واسطه الهام رموز غیبی به قلوب و اذواق هستند. قلب هنرمند باید جلوه‌گاه حسن و بهاء حضرت حق باشد و آیینگی نیز بداند." زبانی که بر دستمان بخشید به‌رسم ادب به نیکویی محافظ خواهیم بود و بر رسالتش هردم شکرانه‌ای خواهیم بخشید. که گوشه‌ای از اين شکرانه و عاشقي اين باران، "سوي بهشت" ناميده شد، "ابروباد و مه و خورشید و فلک در کارند / تا تونانی به کف آری و به‌غفلت نخوری / همه ازبهر تو سرگشته و فرمان‌بردار / شرط انصاف نباشد که تو فرمان نبری."
زیبایی برخلاف آنچه در اندیشه غیردینی وجود دارد، به امور حسی و جسمانی محدود نیست. جامعه غربی از قرن هجدهم به بعد و پس از دکارت، برای زیباشناسی لفظ (Aesthetic)، را به کار می‌برند که به معنای امور حسی است، ولی از دید حکمت و دین، این، مرتبه پایین زیبایی است. بالاتر از آن، زیبایی نفس است. فعالیت هنر یعنی: "انسان احساسی را که قبلاً تجربه کرده است در خود بیدار کند و برانگیختن آن به‌وسیلۀ حرکات و اشارات و خط‌ها و رنگ‌ها و صداها و نقش‌ها(فرم) و کلمات، به‌نحوی‌که دیگران نیز بتوانند همان احساس را تجربه کنند، آن را به سایرین منتقل سازد." هنر، یک فعالیت انسانی و عبارت از این است که: "انسانی آگاهانه و به یاری علائم مشخصه ظاهری، احساساتی را که خود تجربه کرده است به دیگران انتقال دهد، به‌طوری‌که این احساسات به ایشان سرایت کند و آن‌ها نیز آن احساسات را تجربه نمایند و از همان مراحل حسی که او گذشته است بگذرند."
"سوی بهشت" تلاشی بر انتقال این احساس و تجربه با کلمات در قالب انتزاعی و تجرید است. که محصول سال‌ها رهرویی این مسیر بی‌پایانی هنر است. که در سال 1395 بر دیوار نگارخانه مرحوم ابوالفضل عالی نقش‌بست.

به اشتراک بگذارید

Telegram
facebook
Twitter
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای اسماعیل رضایی محفوظ است
All Right Reserved © Copyright 2017